Až jsem objevila recept od Míši Rau, která je pro mě nekonečným zdrojem inspirace. Ale protože jsem od přírody líná, tak jsem si ho trochu zjednodušila a upravila.
Jsou nadýchané, lehoučké a super i na zamražení. Peču je v podstatě ob den a vždycky mi je doma kradou pod rukama ještě teplý.
S těstem se skvěle pracuje a dá se použít na spoustu způsobů. Super jsou anglické rohlíky se slaninou a sýrem, těsto se dá různě plnit a dělala jsem z něho i tousťák. Ten je teda lepší nechat odležet do druhého dne, protože je fakt hodně nadýchaný.
Budeme potřebovat:
500g hladké mouky (můžeme dát půl na půl se špaldou nebo kdo má rád, tak čistě špaldu)
300g piva (nebo vody – i s vodou jsou super :-))
20g droždí
50g oleje
lžička soli
lžička krupicového cukru
Postup:
Droždí si rozdrobíme do misky a zasypeme cukrem. Počkáme, až se droždí rozpustí a rozmícháme na tekutou kašičku.
Přidáme k ostatním surovinám a umícháme hladké a pružné těsto (nemělo by moc lepit) a necháme přikryté hodinu kynout.
Těsto rozdělíme na 12 částí (cca 72g) a necháme cca 10 minut ležet. Nepřikrýváme. Těsto mírně oschne a při vyvalování se nebude lepit na váleček. Mě se na vyvalování rohlíků osvědčila silikonová podložka. Není potřeba mouka a krásně se rolují.
Kousky těsta rozválíme do trojúhelníku a smotáme rohlíky. Na plech se jich vejde šest. Necháme na plechu ještě 25 minut kynout a pak si rozpálíme troubu na 250°.
Jakmile je trouba nahřátá, rohlíky postříkáme vodou z rozprašovače (troubu nenapařuju, pokud se rohlíky pořádně postříkají, není to potřeba) a můžeme posypat semínky nebo kmínem a solí. Nebo můžeme dát plátky slaniny a sýra. Pečeme cca 14 minut do zlatova. Pozor, pokud je trouba hodně nahřátá stačí i 10, je potřeba to vychytat :-).
Tak dobrou chuť! 🙂